Как да регистрирам фирма?

Как да регистрираме фирма?
Всеки, който е решил да стартира собствен бизнес ще му се наложи да премине през регистрация на фирма. В повечето случаи бихме ви посъветвали да се обърнете към юрист за това, защото на пръв поглед изглежда не толкова трудно, та дори лесно, но е особено важно изготвянето на Дружествения договор или Учредителния акт на вашата бъдеща фирма.
На първо място трябва да изберете правната форма на фирмата, която ще регистрирате (ЕТ, ООД най-често). Ние съветваме това да е Дружество с ограничена отговорност.
Плюсовете на този вид дружество основно са:
- Това е капиталово дружество, което означава, че то отговаря за задълженията си до размера на капитала, без да се засяга личното имущество на съдружниците, докато при ЕТ например собственика отговаря с цялото си имущество.
- Минималния капитал, който се изисква за регистрация на фирма като дружество с ограничена отговорност е 2лв, което несъмнено го прави изключително достъпно за всеки, който желае да се занимава с бизнес.
- С каквото и да се занимава дружеството, в края на годината дължи корпоративен данък в размер на 10% от печалбата, докато ЕТ плаща патентен данък, който в повечето случаи се оказва по-неизгоден.
- В края на годината собствениците не довнасят осигуровки, докато ЕТ довнася осигуровки и върху реализираната печалба.
- Дружествен договор/Учредителен акт
- Протокол на Общото събрание (при ООД) или Решение за учредяване на фирма (ЕООД) – това е протоколът, с който Общото събрание, т.е. съдружниците решават да регистрират фирма. В този протокол се описват основните неща от Дружествения договор – име на фирмата, капитал, предмет на дейност, адрес и т.н.
- Декларация по чл. 13, ал. 4 от ТЗ – с тази декларация декларирате истинността на заявените данни в Заявлението за регистрация. Тази декларация се попълва от човека, който ще подаде Заявлението в Агенция по вписванията.
- Декларация по чл. 141, ал. 8 от ТЗ – с нея управителите декларират, че през последните 2 години не сте управлявали дружество, което е изпаднало в несъстоятелност.
- Декларация по чл. 142 от ТЗ – тази декларация се попълва само при ООД. С нея всеки от управителите, декларира, че няма да извършва сделки от свое или чуждо име, както и че няма да участват в управлението на други дружества със сходна дейност.
- Документ за платежа държавна такса
- Документ за внесен капитал
- Образец от подписа на управителите